Auktioner

Vernissage

Svensk videospelsutveckling från 50-tal till 90-tal
Den här boken berättar om uppkomsten av den svenska spelindustrin. Från experimenterande på stordatorer under 50-talet och udda små spelutvecklare till klassiska hemdatorer, via demoscenen och framåt till det tidiga 90-talets studios som på allvar skulle erövra världen.

Av Thomas Sunhede och Martin Lindell

Tekken 7 staty
En läcker staty från Tekken 7!

Storlek: 12″ x 18″ (30.5 x 45.5 cm)

Ni No Kuni 2 Revenant Kingdom – King’s Edition
Ni No Kuni 2 Revenant Kingdom – King’s Edition för PS4
Season pass
Steelbook case
Soundtrack på vinyl
”The making of” Blu-ray
148-sidig artbook
‘Evolution of the King’ diorama-figur – en 20cm snurrande speldosa som spelar musik från spelet!

Signerade Fe-teckningar
Tuschteckningar med Fe-motiv skapade och signerade av Klaus Lyngeled och Olov Redmalm från Zoink Games.

Flipping Death + Numrerat Art Print
Unikt handgjort tryck från Zoinks kommande titel Flipping Death skapat av spelets Creative Director Klaus Lyngeled samt en av de allra första koderna till spelet när det släpps i början av nästa år!

Dragon Ball Fighter Z – Collectorz Edition. Valfritt format PS4/XboxOne
7″ Goku staty med exckusiv ”Manga Dimension” färgsättning
Exklusiv STEELBOOK
Tre Art Boards
En CollectorZ låda att ha alltihop i

Dark Souls vinylsamling
9 Vinylskivor med musik från alla tre spelen i Dark Souls-serien. Alla exklusivt numrerade!

Komponerat av Motoi Sakaraba och Yuka Kitamura.

8 bitar på 80-talet
Boken om hur Nintendo tog sin på svenska marknaden genom en märklig liten magiskt firma kallad Bergsala.

Av: Martin Lindell

Pocket Operator PO-20 Arcade
Kraftfull, handhållen, batteridriven synth och sequencer, med 16 programmerbara ljud för den rätta retro / arkad / chiptune-känslan.